Historie sběratelství v Čechách

28. února 2023

Autor: Markéta Holubová

Historické sběratelství

Od renesančních kabinetů kuriozit k moderním sběratelským klubům

Sběratelství má v českých zemích dlouhou a bohatou tradici sahající až do období renesance. V průběhu staletí se vyvíjelo a měnilo svou podobu, od exkluzivní záliby šlechty k široce dostupnému koníčku, který dnes oslovuje tisíce nadšenců různého věku a zájmů.

Počátky sběratelství - šlechtické kabinety kuriozit

První významné sbírky vznikaly v 16. století na dvorech šlechty a panovníků. Mimořádné postavení měl kabinet kuriozit císaře Rudolfa II. Habsburského na Pražském hradě, který patřil k nejvýznamnějším a nejbohatším sbírkám své doby v Evropě. Zahrnoval umělecká díla, přírodní zajímavosti, vědecké přístroje, exotické předměty z dalekých zemí i alchymistické artefakty.

Z dalších významných sběratelů té doby lze jmenovat Viléma z Rožmberka, Petra Voka nebo Kryštofa Popela z Lobkovic. Jejich sbírky sloužily nejen k potěše a reprezentaci, ale často také k vědeckému bádání a vzdělávání.

Barokní doba a osvícenství

V období baroka se sběratelství dále rozvíjelo na šlechtických sídlech. Vznikaly ucelené sbírky obrazů, zbraní či knih. Významným počinem bylo založení obrazárny na zámku v Duchcově hrabětem Františkem Josefem Valdštejnem nebo sbírka starožitností hraběte Františka Antonína Šporka.

Osvícenství přineslo systematičtější přístup ke shromažďování a třídění sbírek. Začaly vznikat první specializované sbírky zaměřené na konkrétní oblasti – mineralogické, botanické, numismatické. Důležitým momentem bylo založení Vlasteneckého muzea v Čechách (dnešní Národní muzeum) v roce 1818, které vzešlo z iniciativy hraběte Kašpara Šternberka a dalších osvícených šlechticů.

Národní obrození a 19. století

S obdobím národního obrození přišel nový rozměr sběratelství – záchrana a dokumentace národního kulturního dědictví. Vlastenecky založení sběratelé se zaměřovali na shromažďování lidových písní, pohádek, kroje, nádobí a dalších dokladů lidové kultury. Významná byla činnost osobností jako František Ladislav Čelakovský, Karel Jaromír Erben nebo Božena Němcová.

Ve druhé polovině 19. století se sběratelství začalo demokratizovat a stávalo se zálibou i středních vrstev. Velkou popularitu získalo sbírání poštovních známek po jejich zavedení v roce 1840, dále pohlednic, autogramů, mincí či etiket.

První republika a rozvoj organizovaného sběratelství

Období první republiky přineslo rozmach organizovaného sběratelství. Vznikaly specializované spolky a kluby sdružující sběratele různých zaměření. V roce 1919 byl založen Klub filatelistů, v roce 1924 vznikla Numismatická společnost československá. Tyto organizace pořádaly výstavy, přednášky, vydávaly odborné časopisy a katalogy.

Velkou popularitu získalo v této době i sbírání sportovních předmětů souvisejících s úspěchy československých sportovců, stejně jako sběratelských edic čokoládoven a dalších výrobců.

Období socialismu

Po roce 1948 se podmínky pro sběratelství změnily. Na jedné straně byly některé oblasti omezovány (především sběratelství související se zakázanými tématy či západní kulturou), na straně druhé stát podporoval určité typy organizovaného sběratelství. Vznikl Svaz československých filatelistů, který měl tisíce členů, podobně fungoval i Svaz numismatiků.

Typickým jevem této doby bylo sbírání odznáčků, známek, etiket od zápalek, obalů od žvýkaček, pohlednic a dalších drobností, které byly relativně dostupné i v podmínkách nedostatkové ekonomiky.

Současnost sběratelství

Po roce 1989 došlo k výraznému rozšíření možností pro sběratele. Otevřely se hranice, začaly se pořádat mezinárodní sběratelské veletrhy a burzy, vznikly specializované obchody i aukční síně. Internet později přinesl revoluci v možnostech získávání sběratelských předmětů i sdílení informací.

V současnosti u nás fungují desítky sběratelských klubů zaměřených na nejrůznější oblasti – od tradičního sběratelství známek, mincí či pohlednic až po modernější formy jako jsou modely aut, plyšové hračky, historické počítače nebo pivní tácky.

Vznikají i nové sběratelské obory související s moderní popkulturou – filmové plakáty, herní karty, komiksy, vinylové desky (které zažívají renesanci) nebo figurky z populárních filmů a seriálů.

Význam sběratelství v dnešní době

Sběratelství dnes plní několik důležitých funkcí. Je to nejen zábava a koníček, ale také způsob, jak uchovávat historii a kulturní dědictví. Mnohé soukromé sbírky obsahují unikátní předměty, které by jinak mohly být ztraceny. Sběratelství rozvíjí trpělivost, pečlivost, systematičnost a prohlubuje znalosti v daném oboru.

V době digitalizace a virtuálních zážitků představuje sběratelství autentický vztah k hmotné kultuře a historii. Sběratelské kluby jako náš Sorcisublo Collectors Club v Hradci Králové pak vytvářejí živou komunitu, kde se sdílejí zkušenosti, znalosti a především radost z tohoto krásného koníčku.

Závěrem

Historie sběratelství v českých zemích je pestrá a bohatá. Od exkluzivních kabinetů kuriozit po masové sběratelské kluby se táhne několikasetletá linie vášně pro shromažďování, třídění a uchovávání předmětů, které nás fascinují, inspirují a spojují s minulostí i s ostatními nadšenci. V Sorcisublo Collectors Clubu jsme hrdí, že můžeme být součástí této tradice a přispívat k jejímu dalšímu rozvoji v 21. století.